İnternetten satış yapan işletmeler için Instagram, Facebook, Twitter, TikTok gibi sosyal medya platformları hiçbir harcama yapmadan marka bilinirliğini ve satışları artırmak için mükemmel yerlerdir. Dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Instagram’ı hedef kitlenizin karşısına çıkmak ve ürünlerinizi tanıtmak için aktif olarak kullanmalısınız. Gelin öncelikle kimlerin Instagram kullandığını inceleyelim.

Bu yazımızda Instagram kullanıcılarını ülke, yaş ve cinsiyetlerine göre inceleyeceğiz. Bununla birlikte Instagram kullanıcıları hakkında detaylı istatistikler paylaşacağız. Instagram kullanıcılarının tam olarak kim olduğunu anlamanız size daha doğru pazarlama strateji ve yöntemleri geliştirmeniz noktasında yardımcı olacaktır.

Instagram’da toplam kaç aktif kullanıcı var?

Dünya genelindeki toplam Instagram kullanıcılarının sayısına baktığımızda 1 milyarın üzerinde olduğu görülmektedir. Bu rakam toplam dünya nüfusunun %10’undan daha fazladır. Türkiye’deki aktif Instagram kullanıcılarına ulaşmak ve ilgilerini çekebilmek için bu insanların en çok hangi tip içerik ve paylaşımlardan hoşlandıklarını bilmelisiniz. Aşağıda paylaştığımız iki çok önemli veriye göz atın;

  • 10 kullanıcıdan 6’sı her gün Instagram’ı ziyaret ediyor. Yani her gün düzenli olarak paylaşım yapmalısınız.
  • 2020 verilerine göre, ortalama olarak bir kullanıcı Instagram’da 28 dakika zaman geçiriyor.

Eğer merak ediyorsanız, Instagram dünyanın en çok ziyaret edilen altıncı sosyal medya platformu. Zirvede Facebook ve ardından YouTube bulunuyor.

Instagram’ın 2019 yılında kaç kullanıcısı vardı?

2019 yılında Instagram’ın istatistiklerine bakarsak günlük aktif kullanıcı sayısının 400 milyon civarında olduğunu görüyoruz. 2018 verileri ile karşılaştırıldığında %35 ila %37’lik bir büyüme gerçekleşti.

Haziran 2018’de IGTV’nin kullanıma açılması sayesinde Instagram kullanıcı sayısını 1 milyarın üzerine çıkarmayı başardı. Bu sayede dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri ünvanına sahip oldu. Rakamlar incelendiğinde Instagram’ın büyüme hızının yavaşlamadığı görülüyor. Yani markanızı tanıtmak ve online satışlarınızı artırmak için Instagram’a zaman ayırmanız çok önemli.

Yine de bunlar 2019 rakamlarıydı. Şimdi 2020 rakamlarına bir göz atalım.

2020’de Instagram’ın kaç kullanıcısı var?

500 milyonu aşan günlük aktif kullanıcısı olan Instagram’da kullanıcıların %90’ı en az bir firma (marka) hesabını takip ediyor. 2020 verilerine göre Türkiye’de toplam 39 milyon Instagram kullanıcısı var. Diğer ülkelerdeki kullanıcı sayılarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pandemi dönemine göz attığımızda ise sosyal medya kullanıcılarının etkileşim oranları artmış gibi görünüyor. Dünya genelindeki artış ortalaması ise %7,3. Yani sokağa çıkma yasakları ve evde kalın çağrıları sosyal medya kullanımı üzerinde olumlu etkiler yarattı.

Instagram’ı en çok kimler kullanıyor?

Pazarlamanın ilk kuralı hedef kitlenizi belirlemek ve tanımaktır. Instagram kullanıcılarının yarısından fazlasının 34 yaşından daha genç olduğunu biliyor muydunuz? Yedi yaş grubu arasında ise en kalabalık olan 25-34 yaş arası.

Bu istatistiğe bakarak Instagram kullanıcılarının nispeten genç bir kitle olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki TikTok ile karşılaştırıldığında çok daha yaşlılar. ABD’de gençler arasında Snapchat’ten sonra en çok tercih edilen sosyal medya sitesinin Instagram olduğunu da belirtmemiz gerekir. Eğer hedef kitleniz 18-24 ve 25-34 yaş aralığında ise ve Instagramı aktif olarak kullanmıyorsanız çok büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Pazarlama stratejinizi geliştirirken bu iki yaş grubunu göz ardı etmeyin.

Instagram’ı kadınlar mı yoksa erkekler mi daha çok kullanıyor?

Instagram kullanıcılarının cinsiyet dağılımına baktığımızda bir eşitlik görüyoruz. Kadınlar %51 iken erkekler %49. Başka bir ilgi çekici veri ise online satışların %95’inin kadın kullanıcılar tarafından yönlendirilmesi. Erkeklere nazaran çok daha fazla ürün önerisinde bulunuyorlar. Online satışlarınızı artırmaya çalışırken kadınlara yönelik bir strateji ve plan geliştirmenizi tavsiye ederiz.

Ülkelere göre Instagram kullanım oranları

Instagram’ın toplam 1 milyar kullanıcısı var ve bu sayı dünya nüfusunun %10’undan daha fazla. 120 milyon kullanıcı ile ABD ilk sırada. Türkiye ise 39 milyon kullanıcı ile altıncı sırada yer alıyor. Türkiyenin nüfusuna bakıldığında neredeyse yarısının bir Instagram hesabı olduğunu söyleyebiliriz.

Umarız “Instagram benim işletmem için önemli mi?” sorunuza cevap verebilmişizdir. Milyonlarca kullanıcısı ile Instagram, e-ticaret sitesi sahiplerinin asla gözardı etmemeleri gereken bir mecradır.